در حال خواندن
DirectX (دایرکت‌ایکس) چیست؟!

DirectX

DirectX (دایرکت‌ایکس) چیست؟!

با گذشت حدود سه‌سال از عرضه‌ی بازی کرایسیس 3  (CRYSIS 3) هنوز کاربرانی در مورد مشکلاتی که بازی  با ورژن دایرکت‌ایکس (DirectX) کارت‌های گرافیکی به وجود می‌آورد، سوال دارند. این موضوع با عرضه بازی‌هایی همچون Assassin’s Creed Syndicate, Final Fantasy, The Witcher 3, Dark Souls II, Far Cry 4 و … که فقط با کارت‌های گرافیکی با قابلیت ساپورت دایرکت‌ایکس 11 به بالا اجرا می‌شدند، شدت گرفت. با GameAge در سری مطالب علم بازی همراه باشید.

این مشکل معمولا با پیغام‌هایی نظیر ذیل بروز می‌کند:

You need a DX11 capable GPU to play Crysis 3
Your video card doesn’t support directx11 or video drivers need to be updated
WATCH DOGS requires that your graphics hardware be compatible with DirectX 11, and have the DirectX 11 Runtime installed.
Failed to initialize DirectX 11.
Your computer does not meet the minimum requirement for playing this game.

این معضل زمانی بغرنج می‌شود که افرادی سودجو ادعا می‌کنند با دانلود پک، پچ، کرک یا آپدیت و نصب آن مشکل شما حل خواهد شد! متاسفانه به علت عدم آگاهی، افرادی نیز فریب می‌خورند.

DirectX (6)

DirectX (دایرکت‌ایکس) چیست | ورژن دایرکت ایکس را از کجا مشاهده کنیم

دایرکت‌ایکس رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن و برنامه به انگلیسی API (Application Programming Interface) می‌باشد، رابط‌ها مجموعه کارکردهایی را تعریف می‌کنند که داخل سیستم‌عامل و یا کتابخانه‌ای ارائه می‌گردد، که برنامه‌نویس آن توابع را در برنامه خود فرا می‌خواند.

مایکروسافت دایرکت‌ایکس (Microsoft DirectX) مجموعه‌ای از رابط‌های برنامه‌نویسی مربوط به مالتی‌مدیا (چندرسانه‌ای) به‌خصوص برنامه‌نویسی بازی‌ها در پلت‌فرمهای مایکروسافت می‌باشد.

تمامی این رابط‌های برنامه‌نویسی با Direct شروع می‌شوند، برای مثال: Direct3D ,DirectDraw DirectMusic ,DirectPlay ,DirectSound و … . به این دلیل نام اختصاری این رابط‌های برنامه‌نویسی را DirectX می‌نامند.

DirectX (3)

حال که با کلیت دایرکت‌ایکس آشنا شدیم، در گام بعدی به شناسایی نسخه دایرکت‌ایکس کارت گرافیک می‌پردازیم.

قطعا بدترین راه برای شناسایی ورژن دایرکت‌ایکس کارت‌های گرافیکی DXDIAG یا DirectX Diagnostic Tool می‌باشد! چرا که بدتر کاربران را گمراه می‌کند! بسیار کاربرانی بوده‌اند که با اتکا به DXDIAG اظهار کرده‌اند که دایرکت‌ایکس کارت گرافیک ما فلان ورژن است، لیکن مشاهده می‌کنیم که نادرست برداشت کرده‌اند.

راه‌های متعددی برای شناسایی ورژن دایرکت‌ایکس کارت گرافیکی از قبیل مدل کارت گرافیک، سال ساخت، سری کارت گرافیکی، جعبه و بروشور کارت گرافیکی و …. موجود می‌باشد.

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌هایی که ورژن دایرکت‌ایکس کارت گرافیک و نیز اطلاعات بسیار مفیدی را به ما ارائه می‌نماید، استفاده از نرم‌افزار رایگان GPU-Z می‌باشد.
برای دانلود نرم‌افزار GPU-Z کلیک نمایید.
بعد از اجرای GPU-Z به راحتی همانند تصویر زیر می‌توانید از ورژن دایرکت‌ایکس کارت گرافیک رایانه خود باخبر شوید:

DirectX - GPU-Z

چنانچه کارت گرافیک شما از دایرکت‌ایکس 11 به بعد پشتیبانی نمی‌کند، تنها راه تعویض کارت گرافیک خواهد بود.

اختصاصی گیم ایج | GameAge
هرگونه استفاده و نسخه‌ برداری از مطالب و محتوای سایت بدون اجازه قبلی ممنوع می باشد.

درباره نویسنده
محمد کاروان مرندی
کارشناس ارشد مهندسی صنایع گرایش مهندسی ایمنی صنعتی؛ سابقه چندین سال فعالیت حرفه‌ای در حوزه‌ی علوم رایانه‌ای و ... ، علاقه‌مند به یادگیری پیرامون مباحث نوین رایانه‌ای

نظر خود را بنویسید.